Vajnorská 1, 83104 Bratislava
Tel/Fax: 02/50 24 03 03
e-mail: sekretariat@nrozp.sk mamojka@nrozp.sk
Rokovanie predsedníctva a výkonného výboru NROZP v SR
Dňa 1. júla 2008 v budove Istropolisu v Bratislave sa konalo rokovanie predsedníctva a výkonného výboru NROZP v SR. Za SZTP sa zúčastnili Ing. Monika Vráblová a Viliam Franko.
Rokovanie Predsedníctva NROZP v SR otvoril a viedol predseda NROZP v SR Branislav Mamojka.
Pán predseda prítomných oboznámil s pracovnými stretnutiami u pána podpredsedu vlády SR D. Čaploviča a u štátneho tajomníka MPSVa R p. Siku.
NROZP v SR nepodporila druhé protestné zhromaždenie z dôvodu presadzovania záujmov jednej skupiny občanov so zdravotným postihnutím na úkor iných skupín zdravotne postihnutých, čo je v rozpore so stanovami NROZP v SR a zmluvou o súčinnosti.
NROZP SR v stanovenom čase odovzdala pripomienky a stanoviská k návrhu zákona o soc. začlenení fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím do spoločnosti a k návrhu zákona o soc. službách.
Členské organizácie sa stotožnili s väčšinou pripomienok, čo sa týka kompenzácií a sociálnych služieb. Parkovacie miesta sú v EÚ určené len pre imobilných občanov. Výhody nie sú jednotné, EK odporúča, aby bol preukaz dávaný len pre imobilných občanov. Smernica z roku 2008 bude platná pre všetky krajiny EÚ.
Pán predseda na margo kritiky od menších organizácií povedal - NROZP v SR má svoje stanovy a zaoberá sa tými úlohami, na ktorých sa dohodnú zástupcovia jednotlivých členských organizácií – konsenzom. Aj menšie organizácie sa môžu obrátiť na NROZP v SR o pomoc pri riešení ich problémov, pokiaľ ich návrh na riešenie problému nie je v rozpore so stanovami a nie je na úkor inej členskej organizácie NROZP v SR.
Predseda ZPMP v SR pán Krajčovič vyzval organizácie, aby aj na nižšej úrovni napr. v jednotlivých mestách zdravotne postihnutí spolupracovali a nie, aby išli do konfrontácie.
Po prednesení správy revíznej komisie Predsedníctvo NROZP v SR schválilo správu revíznej komisie NROZP v SR za rok 2007 bez pripomienok.
Diskusia o pojme reprezentatívnosti
Na základe rokovania predstaviteľov NROZP v SR na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia ďalších ministerstiev, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, poslankyňa NRSR pani Jana Vaľová bol predložený návrh, aby z prostriedkov štátneho rozpočtu cez projekty boli financované náklady súvisiace s prevádzkou a hlavným zameraním organizácií ZP, ktoré nie je možné uhrádzať so špecificky zameraných projektov. Takáto finančná podpora formou projektu sa môže vzťahovať na tzv. reprezentatívne organizácie. Tento návrh bol na rokovaní podrobne diskutovaný, hlavne z toho dôvodu, že v poslednom období pribúda výziev na podávanie projektov, v ktorých nie je možné uplatniť napr. prevádzkové náklady, mzdy odborných pracovníkov a pod.
Jedným zo záverov rokovania bolo aj odporúčanie, aby NROZP v SR na svojich zasadnutiach prerokovala túto možnosť a podala návrhy a odporúčania MPSVaR, ktoré môže využiť pri tvorbe výnosu na rok 2008. Od roku 2009 bude zavedený celkom nový systém.
Predsedníctvo NROZP v SR však na rokovaní nedokázalo jednoznačne definovať pojem reprezentatívnosti. Pri ďalších konzultáciách a rokovaniach by sme mohli vychádzať z definícií používaných v ostatných krajinách EÚ, a to aj vzhľadom na to, že všetky vlády členských štátov EÚ finančne podporujú činnosť organizácií ZP, čo je aj v súlade s Dohovorom OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím a tiež aj príslušných dokumentov Rady Európy, ktoré Slovensko podpísalo.
NROZP v SR nepredložila projekt na výzvu MPSVaR zo štrukturálnych fondov, ktorá bola určená na vzdelávanie vlastných zamestnancov. Podľa názoru pracovníkov NROZP v SR bola táto výzva diskriminačná, pretože neumožňovala podať projekty organizáciám s menším počtom pracovníkov, resp. vyškoliť nezamestnaných občanov, ktorých by následne mohla zamestnať. Z tohto dôvodu nemohli podať projekty ani ďalšie členské organizácie NROZP v SR. Túto diskriminačnú podmienku je potrebné konzultovať s vyhlasovateľmi výziev.
NROZP v SR predložila návrh expertov zo Slovenska do komisií EDF. Tento návrh bol prerokovaný na zasadnutí predsedníctva EDF v Ľubľane, návrh však neprešiel. Boli schválení zástupcovia z iných krajín, s bohatšími skúsenosťami v jednotlivých oblastiach života ľudí so zdravotným postihnutím.
Viliam Franko