Víťazstvo sily ducha nad krehkým telom

Myšlienka pokračovať v regionálnych olympiádach našla úrodnú pôdu v Trnavskom samosprávnom kraji. V lete sa uskutočnila už 2. Župná olympiáda stredoškolákov, toto podujatie malo svoju premiéru.

Uplynulú sobotu sa mesto Hlohovec stalo paralympijskou dedinou. Postihnutí športovci zo siedmich krajín súťažili o česť a slávu v šiestich športových odvetviach. Vztyčovanie olympijskej vlajky a zapaľovanie ohňa, sľuby rozhodcov i športovcov, spev a tanec i slávnostné príhovory, všetko bolo ako na nedávno skončenej pekinskej paralympiáde, pravda v skromnejších rozmeroch. To bola sobota v Meste ruží. Záštitu nad podujatím prevzal prezident Slovenskej republiky, len zahraničná cesta mu zabránila v osobnej prítomnosti, jeho pozdravu tlieskala celá športová hala Na zábraní.

Hry otvoril Tibor Mikuš

Po nástupe športovcov na plochu hlohoveckej športovej haly sa hry začali slávnostným ceremoniálom. Všetkým prítomným sa prihovorila riaditeľka Domova sociálnych služieb v Zavare A. Pavlovičová. „Nikto nie je iný, všetci sme si rovní,“ zaznelo z jej úst hlavné motto hier. Oheň zapálila zlatá medailistka z Pekingu Veronika Vadovičová: „Zažila som v Číne veľkú paralympiádu a o to viacej ma teší, že sa niečo podobné koná tu na Slovensku,“ vyznala sa sympatická strelkyňa. Sľub rozhodovať v duchu fair play a podľa pravidiel zložili za rozhodcov Viliam Franko a Igor Longauer. Záväzok súťažiť statočne a čestne prehlásili za všetkých športujúcich medailisti z Pekingu – strieborná Alena Kánová a zlatý Rastislav Revúcky.

Hry oficiálne otvoril trnavský župan Tibor Mikuš: „Takéto hry sú motivujúce nielen pre vás, športovcov, ale aj pre nás ostatných. Je potešujúce vidieť vaše zápolenie, nadšenie, radosť a snahu po víťazstve. Mnohí zdraví ľudia nevedia prekonávať životné prekážky, vy to máte ťažšie a dokážete to. Nech sú tieto hry vyjadrením vašej túžby po úspechu a nech sa vám darí byť úspešnými nielen na športovom poli“ zaželal predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorého myšlienkou bolo pripraviť túto paralympiádu aj s medzinárodnou účasťou.

Medzinárodné hry

Do súťaží sa zapojili hendikepovaní športovci z Poľska, Maďarska, Česka, Nemecka, Rakúska a Slovinska, samozrejme aj z celého Slovenska. Súťažilo sa v biliarde, basketbale, futbale, šachu, športovej streľbe a stolnom tenise.

Rozmer súťaže teda presiahol nielen hranice trnavského kraja, ale aj Slovenskej republiky. Búrať bariéry, nielen fyzické, ale aj tie medzi ľuďmi a národmi. To vpísali do vienka podujatia organizátori, ktorými boli Trnavský samosprávny kraj, mesto Hlohovec, občianske združenie Kalokagatia, Športový klub telesne a zdravotne postihnutých Hlohovec a príslušné športové zväzy. Aj svojou prítomnosťou podporili tento sviatok športu primátori miest Hlohovec, Piešťany a Vrbové, poslanci Trnavského samosprávneho kraja. V hľadisku držal palce aj Anton Javorka, známy zakladateľ Olympiády detí a mládeže Kalokagatia, ktorá má už pevné korene. „Je potešujúce vidieť hry pre hendikepovaných. Viem, že je zložité a ťažké pripraviť takéto náročné podujatie, zatiaľ všetko beží bez problémov. Želám si, aby sa táto paralympiáda stala tradíciou, títo skromní športovci si to zaslúžia,“ vyslovil želanie predseda Slovenskej asociácie športu na školách. Nielen v hľadisku, ale aj na športovisku sme mohli sledovať predsedu Slovenského paralymijského výboru Jána Riapoša. „Naša organizácia zastrešuje už od roku 1995 viacero športových zväzov zdravotne postihnutých športovcov. O dobrej práci za všetko hovorí pozvanie od kráľovnej AlžbetyII., ktorá prijme paralympionikov Alenku Kánovú a Rastislava Turečeka na recepcii 23. októbra v Bratislave počas jej návštevy Slovenska“, s hrdosťou hovorí Ján Riapoš, ktorý je taktiež medzi pozvanými.

ŠTEFAN HORVÁTH