Vyberáme zo správy predsedu Viliama Franka:

Sociálna rehabilitácia pre dospelých v počte 100 adeptov sa uskutočnila v Dudinciach v hoteli Európa Bučinár a pre 30 osôb vrátane detí v hoteli Máj v Piešťanoch.

V SR máme vytvorené Kluby vozičkárov, aj keď nemajú právnu subjektivitu, pre vozičkárov majú vo viacerých rovinách nesmierny význam. Ide tu hlavne o získavanie a prenášanie informácií vo všetkých sférach života a v hre je pre kluby aj možnosť získavania financií. Veľkým nedostatkom týchto klubov je, že nemajú právnu subjektivitu a preto organizácia Kluby podporuje, aby si vytvorili vlastné organizácie s právnou subjektivitou.

Organizácia prijíma závery, iniciuje odporučenia, ktoré zvyšujú funkčnosť a akcieschopnosť organizácie. Pripomienkuje zákonné normy, ktoré sa občanov s ťažkým telesným postihnutím bytostne týkajú. Práca členov rady, aj keď je na dobrovoľnej báze musí spočívať v tom, že akcie a iniciatívy sa musia dotiahnuť vždy do konca, v stanovenom termíne a najmä aktívnejšie sa vyjadrovať k zákonným normám a sociálnym zmenám.

Pre nás je veľmi dôležité bezbariérové životné prostredie. Sú tu jasné direktívy z EU, čo sa týka debariérizácie.. Organizácia iniciuje, aby vláda prijala uznesenie v ktorom sa zaviaže do roku 2015 debariérizovať životné prostredie a urobiť také opatrenia, aby sa dodržiaval stavebný zákon a vyhláška 532/2002 Zz.

Prijať a či o odmietnutí návrhu zákona kompenzáciách ako celku.
V podstate aj dávam za pravdu tým, ktorí žiadajú vypracovať zásadné požiadavky, ktoré musia byť v zákone o kompenzáciách zakomponované, inak je návrh zákona neakceptovateľný, pretože momentálna sociálna situácia mnohých ľudí s ťažkým telesným postihnutím je neúnosná.
Je tu však realita.
Po riadnej analýze návrhu zákona o sociálnom začlenení títo ľudia, ktorých pri terajšom platnom zákone o sociálnej pomoci mnohých čaká umiestnenie v DSS, sú za to, aby sa pokračovalo v rokovaní a nie aby sa jednoznačne odmietol tento návrh znenia zákona. Doba tvorby nového zákona je nekonečne zdĺhavá, my očakávame zmeny k lepšiemu, aj keď v zákone nie sú dobré, ale niektoré predsa len sú.
Môj názor s ktorým sa stotožňuje väčšina našich členov je :
Pokračovať v rokovaní a neodmietnuť tento návrh znenia zákona o kompenzáciách (tzv . sociálnom začlenení..).

Na mestské zastupiteľstvo v Nitre sme predložili sedem projektov na činnosť organizácie, z toho dva neboli potvrdené. Mesto pre organizáciu sprístupnilo a platí internet, z uvedeného konštatujeme, že mesto je osobám s ťažkým telesným postihnutím ústretové. Organizácia sa ako riadny člen komisie zúčastňuje na zhodnotení a tvorbe nového Komunitného plánu sociálneho rozvoja mesta Nitra.
Mesto pravidelne oslovuje zástupcov organizácie na konzultácie čo sa týka debariérizácie životného prostredia. Aj v minulom roku pri zošikmovaní obrubníkov a debariérizacii vytypovaných križovatiek v mestských komunikáciách svoj sľub splnilo. Môžem zodpovedne povedať, že mesto podporuje nie len nitrianskych, ale všetkých členov organizácie.

Šport
V roku 2008 sme zorganizovali a spoluorganizovali športové akcie:

  • M-SR v šachu TPŠ v Dudinciach. Majstrom Slovenska v šachu – chodiaci sa stal člen ŠK TPaV Nitra Juraj Zavarský z Martina a v kategórii VOZIČKÁRI sa stal majstrom člen TJ Elán Prešov Ján Magač z Prešova.
  • Šachový turnaj „RAPID“ o poháre predsedu organizácie. Hralo sa v dvoch skupinách.
  • Šachový turnaj v rámci Paralympiády Trnavského samosprávneho kraja
  • Zorganizovali sme Kurz plávania handicapovaných športovcov (vozičkárov) na kúpalisku vo Vadaši v Štúrove. V rámci kurzu sa uskutočnili preteky a víťazi si z rúk primátora mesta pána Oravca prevzali hodnotné ceny.
  • Veľmi dobré výsledky majú naši Nitrania lukostrelci, Miro Kačina sa zúčastnil paralympiády v Číne. František Velčic na regionálnom vyhodnotení športovcov v Nitre získal Cenu primátora Nitry za prínos v športe TPŠ.