Stretnutie vozičkárov z celého Slovenska

Poradensky pomáhať ľuďom s ťažkým telesným postihnutím pri prekonávaní sociálnych problémov je jedným z prvoradých poslaní Republikovej špecifickej organizácii SZTP, ŤTP a vozičkárov. Prvá výročná členská konferencia sa konala pred sedemnástymi rokmi. Už je tradíciou, že sa ťažko telesne postihnutí ľudia z celého Slovenska stretávajú v starobylej Nitre.

Dňa 16.8.2008 v budove SOUs v Nitre sa opäť uskutočnila výročná členská konferencia (VČK), kde okrem 120 delegátov z celého Slovenska sa VČK zúčastnila Ing. Monika Vráblová - predsedníčka SZTP, Ing. Ivan Sýkora - prezident SHR, zástupca Coloplastu B.Bystrica Richard Deriggo, Ing. Marián Hrebeňár z distribútorskej firmy KURY SLOVAKIA a ďalší hostia, ktorí prezentovali svoje firmy s ponukou pomoci ťažko telesne postihnutým...

Predsedajúca Mgr. Oľga Sersénová na začiatku oznámila účastníkom konferencie že nás navždy opustili člen Rady organizácie, veľký bojovník za práva vozičkárov Ing. Dr. Miroslav Ondrejička a dlhoročná členka Rady Berika Očovayová. Účastníci si uctili ich pamiatku minutou ticha.

Predseda Viliam Franko predniesol správu o činnosti organizácie za minuloročné obdobie. Hospodárka Alenka Stražancová predniesla správu o hospodárení organizácie za uplynulý rok. Hodnotná bola diskusia delegátov a prizvaných hostí.

Aktivity organizácie

Opäť z pracovného hľadiska rok 2008 nebol pre organizáciu stereotyp. Musíme ho hodnotiť ako veľmi úspešný počas osemnásťročného pôsobenia organizácie. Splnili sme veľa náročných úloh, niektoré zo služieb sme pre členov vylepšili a rozšírili. Okrem sociálneho poradenstva, sociálnej prevencie a ďalších iných aktivít organizácia po prvýkrát v rámci projektu „Zdravé mesto Nitra“, spolu s mestom Nitra zorganizovala akciu „Príprava zdravých pochúťok a jedál“ – Zdravý životný štýl.

Okrem uvedeného organizácia zorganizovala kvalitnú sociálnu rehabilitáciu pre 100 ľudí, celoslovenský seminár, šport a ďalšie aktivity o ktorých sa zmieňujeme v časopise Vozičkár. Stále spolupracujeme s UKF v Nitre. Na univerzite sme iniciovali možnosť bakalárskeho štúdia pre ľudí s ťažkým telesným postihnutím.

Študenti, ktorí už dnes študujú, to nemajú ľahké. Štúdium je náročné na vedomosti, čas, aj na nemalé finančné prostriedky. Po skončení štúdia absolventi budú pracovať ako učitelia na školách vo výpočtovej technike, môžu prevádzkovať informačné systémy... Je to pre ťažko telesne postihnutých, najmä pre vozičkárov zaujímavá práca. Organizácia v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre, predložila v rámci výzvy SOP-LZ – FSR, projekt pre poskytnutie NFP pre konečného prijímateľa. Z tohto projektu by plynula nenávratná finančná pomoc pre telesne postihnutých študentov. Projekt z MPSVaR bol aj nebol potvrdený, študenti zatiaľ pomoc nedostali. Mnohé predsavzatia organizácie, ale aj program Vlády SR sa nenapĺňa, tak ako by sme si to želali.

Proti postupu MPSVaR organizácia vyjadrila svoj nesúhlas a nespokojnosť. Žiadala o urýchlené pokračovanie príprav zákonov, od ktorých občania s ťažkým zdravotným postihnutím očakávajú zlepšenie svojej neľahkej situácie.

Dohovor OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím

Pán prezident Ivan Gašparovič v New Yorku v minulom roku podpísal Dohovor OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím. Prijatie Dokumentu má nesmierny význam pre súčasné postavenie zdravotne postihnutých osôb na Slovensku. Dokument by mal byť implementovaný v takej forme, aby z neho mali zdravotne postihnutí čo najväčší prospech.

Ratifikácia Európskej sociálnej charty

Ľudia so zdravotným postihnutím privítali návrh MPSVaR ratifikovať Európsku sociálnu chartu. Vyjadrujeme však poľutovanie a nesúhlas s návrhom neratifikovať odsek 3 článku 15, ktorý ustanovuje: S cieľom zabezpečiť osobám so zdravotným postihnutím, bez ohľadu na vek, na povahu a pôvod ich zdravotného postihnutia, účinný výkon práva na nezávislosť, sociálnu integráciu a na účasť na živote spoločnosti sa zmluvné strany zaväzujú predovšetkým: podporovať ich plnú sociálnu integráciu a účasť na živote spoločnosti najmä prostredníctvom opatrení, zahŕňajúcich technickú pomoc zameranú na prekonanie komunikačných prekážok a prekážok mobility a ktoré im umožnia prístup k doprave, bývaniu, kultúrnym činnostiam a vo chvíľach vyplnenia voľného času.

Kategorizačná komisia MZ SR

Takmer každý štvrť rok pripomienkujeme a žiadame kategorizačnú komisiu v oblasti zdravotných pomôcok o zmenu k lepšiemu v oblasti predpisovania a doplácania. Žiaľ s našimi závažnými pripomienkami sa nikto seriózne nezaoberá. Vozíčky, za ktoré sa neplatí nie sú na mieru, sú nefunkčné a nie sú aktívne, je pre ťažko telesne postihnutého človeka, ktorý je ochrnutý a stále odkázaný na invalidný vozík, za trest sedieť. Človek z pohľadu takého vozíčka je väzňom, nie je samostatný, nie je seba obslužný, neustále je odkázaný na inú pomoc. Ľuďom na takýchto „šmejdoch“ po desiatich rokoch odídu ruky a potom sa nedostanú do postele, do vane, do auta... Veríme, že táto situácia sa v prospech uvedených osôb zmení. Ľudia, ktorých sa to bytostne dotýka nemôžu byť ľahostajnými, nevšímavými, nesmú si zakrývať oči a uši pred problematikou, je nutné ju kompetentným predkladať na riešenie. A naopak, je veľa toho, čo človek má vidieť a počuť, aby bol nablízku, keď treba podať pomocnú ruku a to sa týka najmä kompetentných, ktorí túto problematiku riešia...

PROPAGÁCIA VLASTNEJ ČINNOSTI – PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ

Vydávanie časopisu VOZIČKÁR, vydávanie zborníkov, vydávanie propagačného materiálu.

Organizácia už 17 rokov úspešne vydáva časopis Vozičkár, kde je v kocke zhutnená naša činnosť, informuje sa tu a radí. Je to taká malá učebnica života občanov s ŤTP. Musím pripomenúť, že MPSVaR nám v tomto roku cestou GRANTU neposkytlo žiadne financie na vydanie Vozičkára, to znamená, že v tomto roku Vozičkár vyjde len v decembri. Pre mnohých záujemcov je tento časopis jediným možným pravidelným kontaktom medzi členskou základňou a radou organizácie.

Treba sa nad tým zamyslieť, jednoznačne je to voči vozičkárom nekorektné.

SOCIÁLNE SLUŽBY

rekondično – integračné pobyty vlastné rekreácie vlastné
počet turnusov počet účastníkov počet turnusov počet účastníkov
4 100 1 14

Voľby na ďalšie štvorročné obdobie

Rada organizácie na svojom riadnom zasadnutí v decembri 2007 v Dudinciach v tajnom hlasovaní jednohlasne na budúce štvorročné obdobie navrhla za predsedu organizácie pána Viliama Franka.

Na VČK 16.8.2008 v Nitre delegáti konferencie svojim hlasovaním potvrdili do funkcie predsedu Viliama Franka.

Na návrh Rady organizácie boli delegátmi potvrdení terajší členovia Rady a za nových členov Rady organizácie boli delegátmi zvolení: Andrea Rošková a Alexander Kollár