Kúpeľné miesto Piešťany je sídlom unikátnej terapie, ktorá pomáha deťom postihnutým mozgovou obrnou. Metóda sa volá ADELI a jej pôvod je vo vesmírnom výskume, odkiaľ pochádza mnoho patentov a vynálezov, ktoré dnes pomáhajú nielen kozmonautom.

Terapia vyzerá na prvý pohľad jednoducho. Dieťa oblečené v špeciálnom ADELI obleku sa hrá, alebo cvičí za pomoci dvoch až štyroch rehabilitačných pracovníkov. Za touto zdanlivo jednoduchou činnosťou sa však skrýva mnohoročný výskum vedcov, ale aj mimoriadne úsilie terapeutov i samotných pacientov.

Čo je to ADELI oblek?

Terapia za mimoriadnu účinnosť vďačí použitiu liečebného obleku "ADELI". Oblek vytvára virtuálny svalový skelet, ktorý stabilizuje držanie tela a končatín pacienta, zoslabuje patologické prejavy a normalizuje priebeh pohybov. Je individuálne nastaviteľný podľa výšky i celkového stavu pacienta.

Oblek je v zásade systémom podporných prvkov, pozostávajúci z plecných vypchávok alebo vesty, zo širokého opasku alebo šortiek, kolenných vypchávok a topánok. Podporné prvky obleku ADELI sú navzájom pospájané elastickými pásmi. Systém pásov pripomína polohu svalov. Okrem toho obsahuje prvky slúžiace na korekciu nôh, držania hlavy a ďalších pohybových funkcií.

Princíp účinku obleku "ADELI" spočíva na cielenej korekcii pohybov a držania tela pacienta.

Mimoriadne dôležitá je skutočnosť, že naučené schopnosti zostávajú po skončení rehabilitácie zachované.

História obleku

Prototyp terapeutického obleku "ADELI", ktorý sa stal prelomom v kozmickej medicíne bol vyvinutý v Rusku v roku 1971. Prvé kozmické lety s posádkou trvali iba hodiny a krátky čas letu by zostal aj naďalej, keby nebolo možné zabrániť negatívnym následkom stavu beztiaže a nedostatku pohybu, ako je napríklad atrofi a svalov, demineralizácia kostného tkaniva, atď. Po mnohoročnom výskume vyvinuli vedci kozmickej medicíny oblek, ktorý mal konečne umožniť dlhodobý pobyt vo vesmíre.

Pri prvej prezentácii obleku sa mohla testovaná osoba pod záťažou obleku pohybovať iba s veľkou námahou. Vedúci kozmického programu nebol vtedy z obleku zvlášť nadšený – kozmonauta, ktorý sa pohyboval s veľkou námahou nazval žartovne tučniakom. Neskoršie sa toto pomenovanie stalo ofi ciálnym označením vynálezu.

Oblek, ktorý je patentovaný v 56 krajinách s pomocou organizácie World Intellectual Property Organisation (Švajčiarsko) ako "prostriedok na liečbu pacientov s poruchami držania tela a s pohybovými poruchami" cerebrálneho pôvodu, má podobnú stavbu a podobný princíp pôsobenia ako "tučniak. Kvôli priamej príbuznosti so slávnym "tučniakom" nesie terapeutický oblek pre liečbu pacientov názov jedného druhu tučniakov – "ADELI".

Tak ako oblek-tučniak urobil prielom vo vývoji kozmonautiky a umožnil dlhodobé kozmické lety s posádkou, rovnako tak aj oblek ADELI priniesol nové možnosti v rehabilitácii pacientov s mozgovou obrnou.

Adeli metóda pomáha deťom aj dospelým

Dôležité je tiež to, že metóda ADELI podstatne rozširuje vekový rozsah vhodný pre efektívnu rehabilitáciu. Zatiaľ, čo tradičné terapie dosahujú uspokojivé výsledky v skorom veku pacienta (od niekoľkých týždňov do 2 rokov) a v neskorších štádiách vykazujú nepostačujúci, resp. vôbec Pre zdravých jednoduché, pre postihnutého tvrdá práca - nácvik pohybových stereotypov pomocou ADELI obleku a špeciálne školených terapeutov spoločenský,informačný a zábavný bulletín o živote telesne a ťažko telesne postihnutých 47 žiadny účinok, zostáva metóda ADELI vysoko účinnou pre pacientov vo veku od 3 do 60 rokov.

Liečba je účinná vo viac ako 95 % prípadov, nemôže viesť k zhoršeniu stavu pacienta, je úspešná aj pri ťažkých formách, kde tradičné terapie dosahujú často malú, resp. vôbec žiadnu účinnosť. Nemá ani takmer žiadne obmedzenia použiteľnosti okrem ťažkých stavov epilepsie.

Pacienti sa po absolvovaní terapie stávajú samostatnejšími, žijú plnohodnotnejší život vďaka zvýšenému sebavedomiu a sebaúcte, narastá ich radosť zo života a predovšetkým túžba do ďalšom rozvoji dosiahnutých schopností.

Najväčšia odmena - spokojní pacienti a ich rodičia

V ADELI centre nie je naozaj núdza o silné ľudské príbehy - deti, ktoré nikdy nemali mať šancu sa učia prvým krokom, dospelí po ťažkých úrazoch sa po rokoch opäť skúšajú postaviť na vlastné nohy, ale aj oveľa menšie pokroky sú obrovskou motiváciou pre rodičov i deti. Každý ľudský príbeh je iný, pre každého je úspechom niečo iné. Najlepšie o tom vedia rozprávať rodičia postihnutých detí, ale aj niektoré staršie deti či dospelí samotní. Za všetkých hádam len slová mamičky jedného z prvých slovenských pacientov ADELI centra: Nechceli sme veriť vlastným očiam, keď sa náš dovtedy ležiaci synček prvýkrát posadil. A to ešte nebolo všetko. Za pomoci obleku a terapeutov urobil dokonca prvé kroky... A hlavne - začal bojovať... Nikdy sa netreba vzdávať..."

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke www.adeli-method.com alebo telefonicky na čísle ++421 33 77 18107.