Prednáška Mgr. Lýdie Brichtovej na Non - Handicap

Vážení čitatelia,
na odbornom seminári NROZP SR v rámci výstavy Non-Handicap a slovmedica 2008, v sále Expo club na výstavisku Incheba, pani riaditeľka OIOZP MPSVaR uskutočnila prednášku o aktuálnej sociálnej legislatíve.

Pani riaditeľka sa z rodinných dôvodov nezúčastnila na odbornom seminári v Nitre, z toho dôvodu Vám z hore uvedeného seminára predkladáme autentický zápis z prednášky o návrhu zákona o kompenzáciách.

Vážené dámy, páni,
o tejto problematike sa stretávame po tretí krát, pretože vzhľadom na to, že už dva krát po minulé roky bol prezentovaný úplne detailne výber zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu a zákona o sociálnych službách.

Zdalo sa mi to také podivuhodné, aby som znovu prednášala úplne detailne tieto dva návrhy zákonov, preto nemalo význam prezentovať to čo ste už poznali. V súčasnosti je už situácia o to priaznivejšia, že zákony sa nachádzajú v Národnej Rade a sú po prvom čítaní a 21. októbra by mal nasledovať o schválení týchto návrhov a pripomienkach do jednotlivých výborov aj v druhom čítaní. Preto sme sa rozhodli, že vám odprezentujeme jeden aj druhý návrh zákona, vlastne vám vypichneme tie najdôležitejšie zmeny, ktoré sa týkajú týchto právnych úprav a necháme priestor, aby ste sa vy mohli opýtať a položiť konkrétne otázky týkajúce sa týchto zákonov.

Návrh zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu
Valorizačný mechanizmus

Začala by som o návrhu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia kde myslím si, že veľmi pozitívnou zmenou je, že sa vyhovelo vašim požiadavkám a opätovne sa zavádza valorizačný mechanizmus opakovaných peňažných príspevkoch. To znamená, že sa pri každom zvýšení, pretože tieto príspevky nie sú určené v pevných sumách, ale v percentách, pri každom zvýšení sumy životného minima bude dochádzať aj k zvýšeniu, čiže k valorizácii týchto príspevkov. Po prvýkrát sa teda nič nezmení. Zmení sa to v júli 2009, keď budú zvýšené sumy životného minima.

Lekársku posudkovú činnosť

Pokiaľ ide o lekársku posudkovú činnosť tam sú tiež viaceré novinky. Jednak sa komplexnejšie upravuje táto problematika, viete, že v 195 v zákone o sociálnej pomoci sme nemali takmer nijakú ucelenú časť, ktorá by sa venovala len lekárskej posudkovej činnosti.

Navyšuje sa miera funkčnej poruchy o 10%

Zavádza sa opätovne možnosť, že sa navyšuje miera funkčnej poruchy o 10% , to znamená, že ak bude mať človek viacero zdravotných postihnutí a napriek tomu, že dosiahne nejakú najvyššiu mieru. Veľmi kritické to býva najmä vtedy, keď na najzávažnejšie zdravotné postihnutie klient dosiahne 40%, ale má popri tom napríklad 3 druhy ďalších zdravotných postihnutí, ktoré dosiahnu mieru funkčnej poruchy napríklad 30%. Je možné, aby sa zohľadnili aj tie ďalšie zdravotné postihnutia, ktoré majú samozrejme významný vplyv na znevýhodnenie toho klienta o 10% to znamená 40% sa zvýši na 50%, čím sa človek stáva občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Tým, že došlo k úprave jednotlivých častí dnešnej prílohy č. 4 podľa, ktorej sa stanovuje miera funkčnej poruchy, odstránia sa také veľké rozdiely rozpätia pri stanovovaní percentuálnej miery funkčnej poruchy. Myslíme si, že aj tým sa zvýši objektivita posudzovania jednoznačnejšieho stanovenia miery funkčnej poruchy. Samozrejme iba pri tých zdravotných postihnutiach, kde to bolo možné, sa jednoznačne stanovilo 50%, ale kde to nebolo možné z toho medicínskeho hľadiska, naďalej zostávajú určité rozpätia.

Hygiena

Významnou zmenou je, že sa novým spôsobom vymedzuje odkázanosť fyzickej osoby na kompenzácie. Napríklad, na rozdiel o doterajšej právnej úpravy budeme mať aj presne v prílohe stanovené, kto sa považuje za odkázaného na kompenzácie zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou.

Doteraz sme mali diétu, opotrebovanie šatstva, bielizne, ale nemali sme hygienu.

Zdvíhacie zariadenia

Veľké problémy boli v praxi peňažných príspevkov na zdvíhacie zariadenie, či už to bolo v rámci úpravy bytu, alebo aj v rámci kúpi tejto pomôcky. Preto sa ustanovuje samostatný peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia a tým pádom sa aj zvyšuje maximálna suma na túto pomôcku. Pretože, ak sme ju mali zaradenú medzi ostatné pomôcky, tak to bolo maximálne 260 000 a podľa návrhu je to 350 000.

Kategorizácia pomôcok

Zavádza sa súčasne aj kategorizácia pomôcok. Poskytovanie pomôcky sa bude diať na základe taxatívne vymedzeného zoznamu, ktoré upraví ministerstvo vo svojom opatrení. Práve v týchto dňoch prebiehajú diskusie, čo bude zaradené do toho zoznamu. Dostali ste návrh, ktorý vypracovalo ministerstvo, mali ste na to časový priestor, aj zástupcovia ľudí zo zdravotným postihnutím ako aj naše úrady práce a sociálnych vecí a rodiny. Došlo veľmi veľa návrhov, došla aj kritika, čo sa týka zástupcov jednotlivých druhov zdravotných postihnutí. Napríklad ľudia s telesným postihnutím vyčítali, že pre ich kompenzáciu je tam zaradených málo pomôcok. Využívam túto príležitosť, samozrejme stretneme sa osobne, možno budúci týždeň nie len k vôli tomuto zoznamu. Nebolo to tým, že by sme my chceli, aby sme hovorili, že pre takýto druh zdravotného postihnutia stačia tieto pomôcky. Zlyhala vaša iniciatíva a to v predchádzajúcom období. Pretože vtedy ste boli oslovení, aby ste predložili zoznam pomôcok. Jednoducho niektoré občianske združenia zastupujúce určité druhy zdravotných postihnutí, si túto úlohu precízne splnili, dodali zoznam. Iným postihnutiam sme dávali, ktoré sme zvážili, že by bolo nevyhnutné tam zaradiť. V nadväznosti na túto kategorizáciu je tam aj zmena, bude zoznam pomôcok nad rámec toho čo dáva a poskytuje zdravotné poistenie.

Vozíčky

Pri peňažnom príspevku na kúpu druhého mechanického, druhého elektrického vozíka, sa zvyšujú hranice, aby sme zreálnili možnosť kúpy takéhoto vozíka. Pri mechanickom sa zvyšuje suma zo 16.000 Sk na 50.000 Sk a u elektrického vozíka zo 110 000 Sk na 150 000 Sk a čo doteraz tiež nebolo, je možnosť poskytnutia príspevku na druhý načúvací aparát. Zavádza sa zasa pre zvýšenie objektivity, aby príspevky, pokiaľ ide o úpravu bytu, rodinného bytu a garáži, boli naozaj rovnomerné alebo rovnakým spôsobom posudzované na celom Slovensku. Zavádza sa aj zoznam stavebných prác, materiálov a zariadení, kde budú určené maximálne sumy týchto komponentov. To znamená, aj v prípade, že občan predloží nejaký rozpočet, tak bude vedieť čo si môže žiadať, čo si môže kúpiť a to, čo si kúpi povedzme nad rámec, to si bude musieť hradiť z vlastných prostriedkov. K tomuto zoznamu samozrejme budeme mať stretnutie aj s úradmi práce sociálnych vecí.

Asistenčný pes

Tým, že sa definujú napríklad druhy psov so špeciálnym výcvikom, rozlišujeme vodiaceho asistenčného a signálneho psa. Tiež prebehli rôzne rokovania, aby sme mohli určiť cenu tá, ktorá je teraz aktuálna na trhu za výcvik takéhoto psa, aby sme to mohli dať do toho zoznamu.

Osobná asistencia

Pokiaľ ide o osobnú asistenciu, tam dochádza tiež k viacerým významným zmenám. Samozrejme nie všetko sa dalo vyhovieť. Musíme vždy prihliadať na to, aké sú možnosti rozpočtu určené a vyčlenené na tieto účely. Asistencia a mierová sadzba sa zvyšuje o 20 korún, to znamená z 55 Sk na 75 Sk. Ale pri osobnej asistencii myslím si je pozitívne aj to, čo ste viackrát kritizovali, že ľudia po dosiahnutí 65 rokov už nemôžu mať osobnú asistenciu. Kontinuálne je možné, aby ten kto bol predtým aktívny a bude ďalej aktívny, čiže má nejaké zamestnanie alebo má nejaké iné aktivity občianske, aby mohol dostávať aj po dosiahnutí tohto veku tento peňažný príspevok. Sú tam aj iné úpravy ako napríklad, čo sa týka peňažného príspevku na kúpu motorového vozidla. Mali sme problémy, to vlastne vyplynulo z tej aplikačnej praxe, že ľudia, ktorí naozaj boli aktívni, ale vykonávali zamestnanie len v sídle svojho pobytu, tak nespĺňali tú podmienku, že sa prepravujú do zamestnania. Nebolo im možné poskytnúť tento príspevok na kúpu motorového vozidla. Máme tam zaradených študentov, ktorí majú ťažké zdravotné postihnutie, mnohí z nich majú individuálny študijný plán a tiež nespĺňajú podmienku tej frekvencie, aj tí sú tam zaradení, alebo napríklad tí študenti, ktorí bývajú v internátoch, v prípade, že je tam zachovaná tá frekvencia návšteva školy aspoň 2 x mesačne.

Peňažný príspevok na zvýšené výdavky

Veľmi kritizovaný bol peňažný príspevok na zvýšené výdavky, kde je hranica dvojnásobku sumy ŽM. Nehovoríme, že je to ideálne ale každá zmena, ktorá je pozitívna, treba ju chápať takto. Tu sa zvyšuje z dvojnásobku na trojnásobok sumy životného minima, to znamená tá hranica príjmu je o niečo vyššia a ako náhle sa bude zvyšovať suma životného minima zvyšuje sa aj táto hranica na možnosť poberania peňažného príspevku.

Príspevok za opatrovanie

Veľké problémy sú a Vy ste to aj naznačili vo svojich pripomienkach, v príspevku za opatrovanie. Je to veľmi citlivá oblasť tak pre tých, ktorí poskytujú túto starostlivosť občanom, ktorí sú na toto odkázaní a citlivá aj s hľadiska dopadov na štátny rozpočet, pretože je to skupina zhruba 50 000 ľudí a každá zmena, aj stokorunová sa premietne miliónom na štátny rozpočet. Ale aby sme povedali čo sa tam mení. Jednak odkázanosť na opatrovanie sa bude posudzovať podľa prílohy č. 3 zákona návrhu zákona o sociálnych službách. Pri opatrovaní bude vychádzať posudkový lekár a sociálni pracovníci, práve z tejto prílohy č. 3. Musím sa pri tejto prílohe č. 3 zastaviť, pretože opakovane a opakovane zaznieva kritika hlavne od zástupcov ľudí s cistickou fibrózou, že berieme na smrť chorým deťom tieto kompenzácie. Chcela by som povedať a verte nemáme dôvod prečo by sme klamali, nič sa nemení z hľadiska napr. tejto skupiny ľudí. Aj doteraz sa posudzovali podľa prílohy č. 1, kde boli uvedené úkony napríklad vyzliekanie, obliekanie atď. Tieto jednotlivé činnosti a úkony sú v novej prílohe len detailnejšie rozpracované, to znamená nič sme neubrali, skôr sme to precizovali a tí ľudia, ktorí boli považovaní za odkázaní na opatrovanie podľa doterajšej platnej právnej úpravy, je to paragraf 65, ak sa nemýlim, je uvedené – sa považujú za odkázaných na opatrovanie, aj po nadobudnutí účinnosti nového zákona. To znamená od 1. januára, a máme tam dôvetok, aby to bolo úplne jednoznačné, aby úrady a lekári vedeli, že nie je potrebné, preposudzovať ľudí. Je tam napísané, že sa títo ľudia sa nebudú preposudzovať. To sa týka aj osobnej asistencie, to sa týka aj ľudí odkázaných na diétu, nič sa nejde preposudzovať. Samozrejme je potrebné dodať, že ak sa zmenia skutočnosti, čo bolo aj doteraz, niekomu sa zlepší stav môže sa zhoršiť, tak bude musieť nastúpiť posudzovanie. Pokiaľ ide o peňažný príspevok na opatrovanie, aj jeho výšky - rozlišujeme ľudí, ktorí sú v produktívnom veku, kde sa výška vypočítava tak, že sa zohľadňuje príjem opatrovaného. Tam sa zvyšuje tiež posudzovanie toho príjmu z 1,2 na 1,3 násobok sumy životného minima a až potom dochádza ku kráteniu. Toľko kritizované poberanie príspevku práve poberateľmi starobného dôchodku sa vyriešilo zatiaľ tak. Je to zase iba jeden krôčik, ale tiež je pozitívny, že sa nebude vypočítavať tento peňažný príspevok a odpočítavať 50% sumy toho poberaného dôchodku. Bude tam paušálna suma zatiaľ 2500 korún, ktorá sa bude každoročne valorizovať s tým, že tí ľudia, dôsledku toho, že mali nízky dôchodok, napríklad poberali možno 6000 niekto 4500 korún, tým sa toto od 1.1. nebude znižovať čiže budú ho poberať naďalej až kým nebudú spĺňať podmienky, tak ako tí ostatní nad tú sumu 2500 korún. Pokiaľ ide o okruh, tí ktorí môžu zabezpečovať opatrovanie, samozrejme najbližší – deti, rodičia, starí rodičia, vnuci, súrodenci, súdom ustanovení opatrovníci – zať, nevesta atď. Ale mnohokrát o tých ľudí, o ktorých je potrebné sa starať, nemali takýto okruh príbuzných a preto sa umožňuje, aby im mohli túto starostlivosť zabezpečovať, aj iné osoby: neter alebo úplne cudzia osoba za predpokladu, že žije v domácnosti s tým klientom a poskytuje im pomoc. Veľmi nespravodlivé sa nám zdalo a aj tým ľuďom, ktorým to vykonávali, napríklad externí študenti. Chceme podporiť, aby sa vzdelávali napriek tomu, že vykonávali takú ťažkú prácu a starali sa o svojich príbuzných, odišli aj keď raz za mesiac, dvakrát do mesiaca odišli povedzme v sobotu mali prednášky atď. Mali takéto štúdium, nebolo im možné poskytnúť peňažný príspevok, aj toto sa otvára, čiže rozširuje sa táto skupina. Pokiaľ ide o väzbu na peňažný príspevok za opatrovanie je potrebné spomenúť, že sa umožňuje súčasné poberanie tohto príspevku a v obmedzenom rozsahu mesačne aj opatrovateľskej služby a to v rozsahu osem hodín. To sa berie jeden z tých prvkov odľahčovacej služby a plus odľahčovacia služba, ktorá je upravená v zákone o sociálnych službách, kde popri poberania tohto peňažného príspevku v dĺžke tridsiatich dní je možné mať, dovolenku (tak sa to aj volá). Je to práve odľahčenie, ktoré si samozrejme opatrovateľ môže vybrať naraz za celý jeden mesiac, alebo si môže vybrať aj po dňoch. Nedá sa to vyberať po hodinách. To je možné potom jedine kombinovať opatrovateľskou službou v stanovenom rozsahu.

Zdravotné výkony

Ďalšia taká zmena sa týka platenia úhrady za zdravotné výkony. Mnoho krát ste sa nám sťažovali, že ak ste potrebovali nejakú dokumentáciu alebo lekárske nálezy na účely sociálnej pomoci, teraz už na účely peňažných príspevkov, tak sa vyžadovala od vás úhrada. Je tam jednoznačne uvedené, Klient neplatí túto úhradu. Úhrada sa platí z úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Aj teraz je to tak, ale málo je to využívané. O osobných údajoch samozrejme, aby sme nenarušili my a chránili tieto osobné údaje, sú tam aj sankcie, prípadne zneužitia. To ste sa aj vy dožadovali, aby všetci tí, ktorí robia nejaké podvody neboli hádzaní do jedného vreca, ale bol postihnutí ten, ktorý sa takéhoto podvodu dopustil. Aby sme zabezpečili jednotnosť aplikácie zákona na celom území, súčasťou návrhu zákona je viacero príloh. Máme tam vzory lekárskeho nálezu, lekárskeho posudku, výkazy osobnej asistencie potvrdenie o tom, že bola vyplatená odmena osobnému asistentovi. Sú tam aj nové prvky čo sa týka preukazu, úplne ináč bude vyzerať preukaz. Spĺňa odporúčanie európskej únie to znamená, uľahčí sa tým aj pohyb ľudí so zdravotným postihnutím, pretože keď si vystaví tento preukaz, tak v podstate bude tam jednak znak EÚ a sú tam aj názvy vo viacerých jazykoch.

Vydávanie parkovacieho preukazu

Dôležité je, že ÚP preberajú novú pôsobnosť. Úrady práce budú vybavovať ako ste poznali osobitné označenie motorového vozidla po novom. Parkovací preukaz, budú priamo vydávať aj úrady práce. To znamená, teraz sa zisťovalo odkázanie na individuálnu prepravu a s týmto posudkom ste išli na príslušný obvodný úrad. Nie je to potrebné, lebo celá tá kompetencia bude prevedená na úrady práce a tam si to budete môcť vybavovať. Parkovací preukaz po úsilí zástupcov ľudí nevidiacich sa bude vydávať aj pre týchto ľudí. Čiže aj keď nie sú odkázaní priamo, tak ako to definuje zákon, na individuálnu prepravu, ale parkovací preukaz bude oprávnený aj človeku, ktorý má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí. Takže aj to je v tom nové.