Úrazy chrbtice a následné vedľajšie zdravotné komplikácie

Ochrnutie je určite jedno z najkomplikovanejších diagnóz , ktoré môže človeka postihnúť. Zvlášť vtedy, keď chápeme fyziologický význam chrbtovej miechy ako „orgán výmeny informácií medzi mozgom a všetkými časťami tela“. Po úraze chrbtice a miechy sa život u takto postihnutého zmení zásadným spôsobom. V priebehu pár sekúnd sa úplne zmení a zbúra celý dovtedajší život a všetko čo ste dovtedy postupne budovali a o čo ste sa snažili je zrazu preč - nenávratne. Úrazom takýto človek príde okrem života skoro o všetko, čo ho dovtedy nejakým spôsobom napĺňalo a jeho život robilo plnohodnotným. Človek musí začínať úplne odznova a to doslova. To čo bola predtým realita a samozrejmosť, je zrazu nenávratne preč.

Samotné zásadné a nenávratné poškodenie zdravia a pripútanie na invalidný vozík nie je všetko, čo takto postihnutému človeka osud a život pripraví. Z ochrnutím sú spojené telesné obmedzenia, ktoré sa týkajú funkcie miechy ako samostatného nervového centra, ktorý okrem iného kontroluje funkcie mechúra a čreva.

Najčastejšími následnými poúrazovými komplikáciami zdravotného stavu s ktorými sa počas celého zostatku života stretáva 90 % paraplegikov, kvadruplegikov sú nervové poruchy močových ciest, inkontinencia - inervácia močového mechúra a následne prichádzajú ako dôsledok nedostatočného vyprázdňovania močového mechúra - zápaly močových ciest, ktoré často prerastú do chronického zápalu. Tieto zápaly nie sú však len problém urologický ako sa to často chápe u nás aj zo strany lekárov, ale neurourologický. To si potom vyžaduje pri liečení problémov s močovým traktom nie len prístup urologický, ale neurourologický. A to je potom dosť veľký rozdiel. Sám som jedným z tých ktorí trpia takýmito zdravotnými komplikáciami, ktoré podstatne zhoršujú náš zdravotný stav a následne aj našu snahu o začlenenie sa do spoločnosti. Rozdielny prístup k liečeniu takýchto ľudí u nás a v zahraničí som mal možnosť zistiť sám na sebe, nakoľko som už pre urologické problémy bol dva krát hospitalizovaný a liečený v Innsbrucku u Prof. Mádersbachera na Univerzitnej klinike, neurourologickom oddelení, nakoľko mi tu nevedeli už pomôcť.

Takéto následné zdravotné komplikácie aj neodborným prístupom a podcenením tohto problému zo strany ošetrujúcich lekárov prerastú do chronických zápalov a poškodení obličiek. Poškodenie a zlyhanie obličiek je jednou z najčastejších príčin úmrtí takýchto pacientov.

V dôsledku nervových porúch úrazom chrbtice dochádza aj k poruche trávenia a vyprázdňovania čriev.

Z tohto dôvodu by som chcel na nasledujúcich riadkoch zhrnúť poznatky lekárov, na základe výskumov v zahraničí, k týmto následným zdravotným komplikáciám a vzájomného vplyvu neurologických porúch, neurourologických a porúch tráviaceho traktu.

    Schéma tráviacej rúry človeka
  1. Pažerák
  2. Žalúdok
  3. Dvanástnik
  4. Tenké črevo
  5. Slepé črevo
  6. Červovitý prívesok
  7. Hrubé črevo
  8. Konečník
  9. Análny otvor

Hlavne vplyvu poruchy nedostatočného vyprázdňovania čriev v dôsledku ich inervácie na urologické problémy a opakujúce sa zápaly močových ciest. Ďalej uvedené skutočnosti sú prekladom poznatkov týmu lekárov na hore uvedenej klinike.

Poruchy čriev rozoznávajú v troch aspektoch, ktoré sú však v tesnej spojitosti.
1. porucha transportu
2. porucha vyprázdňovania, ktorá sa skoro vždy prejavuje ako zápcha
3. porucha udržania stolice s následnou inkontinenciou

Z rôznych vyšetrení je zjavné, že porucha črevnej funkcie prináša so sebou rozličné problémy. Vo vyšetreniach sa uvádza, že 49% ochrnutých trpí na symptómy v gastrointestinálnom trakte. Význam tohto tvrdenia spočíva v tom, že 23% z nich muselo byť hospitalizovaných v nemocnici. Častosť obstipácie je udávaná v rozličných zdrojoch až do 58%.

Tieto čísla ukazujú aký dôležitý je zohraný črevný manažment pre existenciu postihnutého. Ale veľký význam má aj v sociálnych aspektoch. Akceptovateľné časy vyprázdňovania musia byť cieľom každého zákroku – vyšetrenia. Z toho vychádzajúc je črevný manažment v celkovom rehabilitačnom a existenčnom procese dôležitým prognostickým faktorom pre sociálne začlenenie ochrnutých ľudí.

Označenie ,,črevný manažment ´´ pri tom zahŕňa celkovo všetky aktivity, ktoré slúžia k dosiahnutiu pravidelného plánovaného ako aj časovo ohraničeného súvislého črevného vyprázdnenia. Úlohou je zachovať zdravie a dobrý pocit, zamedziť sociálnym obmedzeniam a funkčným, morfologickým a neurologickým komplikáciám.

Ľudský zažívací trakt tvoria nasledovné segmenty: ústna dutina, pažerák, žalúdok, dvanástnik, tenké črevo, hrubé črevo.

Tak ako už bolo uvedené podstatné z týchto segmentov sú neurologické poruchy – inervácie tenkého a hrubého čreva. Tenké črevo v dĺžke 3 – 5 m sa rozdeľuje na lačník a bedrovník. Hrubé črevo je spolu dlhé 1,5 – 2 m a pozostáva z troch rozlične dlhých častí :
- najkratšia začínajúca časť – slepé črevo
- najdlhšia stredná časť – hrubé črevo(colon)
- krátky konečný kus – konečník/rectum

Uzáver skladajúci sa väčšinou z tenko a hrubo črevnej svaloviny spája koniec tenkého čreva zo slepým črevom. Na slepé črevo nadväzuje vzostupná časť hrubého čreva /colon ascendens/, pred alebo v strede pravej obličky prechádza do pravého črevného ohybu a prebieha ako priečne časť/ colon transversum/ na vnútornej strane prednej brušnej steny ku ľavému črevnému ohybu. Po črevných ohyboch nasleduje zostupná časť /colon descendens/. Táto časť čreva je priemerne 45 cm dlhá a nazýva sa tiež sigma alebo colon sigmoideum.

Sigma sa tiahne až do malej panvy a je označovaná ako konečník. Konečník /rectum/ je asi 15 cm dlhý. Táto posledná časť hrubého čreva končí asi 3 cm dlhým análnym kanálom pri črevnom východe /anus/. Tieto hrubé základné definície sú potrebné pre lepšie pochopenie nasledovných častí.

Mikroflóra čreva obsahuje 100 000-krát viac baktérií a 100-krát viac druhov baktérií ako zvyšok gastrointestinálneho systému, 98% je anaeróbnych baktérií.

Stredná časť hrubého červa (colon) zodpovedá za reabsorpciu vody a elektrolytov. Kvasiaco-hnilobným procesom vzniká stolica. Pozostáva z nestráviteľných častí potravy, baktérií, odumretých buniek, vody a vzduchu. Keď pozorujeme peristaltiku čreva tak rozlíšime dva druhy aktivity: autonómnu a motorickú. Autonómna aktivita vytvára rovnorodý bazálny rytmus. Motorické aktivity zabezpečujú sťahy črevnej steny, aby sa stolica mohla pohybovať. Priemerný čas prepravy potravy od úst k anusu obnáša u žien 2,4 dňa ,u mužov 1,9 dňa. Baktérie v črevnom trakte sú prirodzené, no nie sú prirodzené pre urologický trakt a spôsobujú tam problémy, ak sa doňho dostanú, ako bude uvedené v ďalšej časti. Jednotlivé časy prepravy:
- žalúdok 1-3 hodiny
- tenké črevo 2-6 hodín
- hrubé črevo 1-3 dni

Poškodenia miechy v chrbtici sa skoro vždy spájajú s poškodeniami funkcie čreva. Druh poškodení črevných funkcií je pri tom veľmi závislý od výšky a rozsahu poranenia.

Samovoľné odchádzanie stolice vedie ku hľadaniu sociálne akceptovateľných časov a možností vyprázdnenia stolice, aby klesali epizódy inkontinencie v dennom živote. Rozličné štúdie ukazujú, že 50-76% postihnutých pokladá svoju kvalitu života za ohraničenú. Pri tom udávajú 1-4 % dennú 4-7 %týždennú a 5-15% mesačnú inkontinenciu.

V prípade zápchy je silne zaťažený krvný obeh a nervový systém. Priamo s tým súvisia ťažkosti plynatosť a kŕče. Nie je možné podceňovať ani negatívne vplyvy zápchy na funkciu odchodu plynov. Práve zápcha spôsobuje u takto postihnutých najväčšie problémy a komplikácie. Následkom je preplňovanie čriev a dlhé zotrvávanie stolice v črevnom trakte. Tak ako už bolo spomenuté, baktérie ktoré sú prirodzené pre črevný trakt sa hromadia a niektoré majú schopnosť putovania. Ak sa dostanú do urologického traktu, spôsobujú komplikácie a sú príčinou opakujúcich sa zápalov v moči a močovom mechúry. Na potvrdenie týchto skutočností citujem vyjadrenie Prof. Mádersbachera (je uznávaným špecialistom, ktorý prednáša v rámci celej Európy a aj mimo nej) z Univerzitnej kliniky v Insbrucku:
„Ja a veľa ďalších kolegov sme tej mienky, že chronická zápcha vedie k infekcii močových ciest“.

Práve kvôli tomu, aby čo v najväčšej miere eliminovali tento negatívny vplyv zápchy na urologický trak, bola venovaná tejto problematike pozornosť a následne aj výskum. Hľadali cesty ako pomôcť tejto skupine ľudí.

V klinike plní klyzma význam v príprave na črevné operácie. Kým nie je vymenená moderným pitným vyprázdňovaním. V manažmente nervových porúch črevných funkcií sa používa klystír medzičasom ako vhodný postup, čo je potvrdené početnými vyšetreniami. Za tým účelom vyvinuli klystír upravený pre postihnutých dôsledku porušenia miechy a následným ochrnutím. Takýto ľudia nedokážu ovládať funkciu konečníka a zvieračov. Dôvodom úspechu klyzmy je skutočnosť, že je možné použiť na toalete sedavú polohu. Pôvodne bolo klyzmu možné previesť len v ľahu.

Obzvlášť pozornosť si zaslúži aj denný príjem tekutín. Ak pacient pije príliš málo, tak sa redukuje tekutina v čreve. To má za následok, že sa množstvo vody absorbuje a nedôjde k vyprázdneniu čreva.

Na črevný manažment pozitívne pôsobí strava bohatá na balastné látky. Balastné látky sú medziiným rastlinné vlákna, ktoré sa napr. pri mletí obilia z múky odstraňujú. Výživa chudobná na balastné látky je škodlivá, lebo čas zotrvania zbytkov potravy v čreve je dlhší ako pri vlákninovej strave, preto sa škodlivé látky nevylučujú z tela dosť rýchlo. Balastné látky z otrúb, zeleniny a ovocia môžu na seba priamo viazať rakovinotvorné látky, prípadne zabrániť ich vzniku. Pozitívne pôsobenie balastných látok na činnosť čriev je známa a dokázaná už dávno. Balastné látky nepatria ku životne nevyhnutným súčastiam potravy, sú ale nevyhnutné pri riadenom priebehu žalúdočno-črevných funkcií. Nie sú ako iné potraviny rozložené enzýmami v žalúdku a tenkom čreve na malé kúsky, ale dostávajú sa viac-menej nezmenené do hrubého čreva. Vodu-neobsahujúce balastné látky viažu vodu a tým zväčšujú objem stolice. Tým sa spracuje, je vyvolaný pohyb čriev a skrátený čas črevných pasáží. Okrem toho sa zvyšuje aj častosť vyprázdňovania, stolica je mäkšia čo zľahčuje výdaj a tým zabraňuje hemoroidom. Plyny, ktoré vznikajú pri pretváraní vodu-neobsahujúcich balastných látok zjemňujú stolicu a ešte posilňujú tieto efekty. Skrátený čas črevnej pasáže potravy bohatej na balastné látky zabraňuje, aby rakovinotvorné stavebné látky črevných baktérií dlhšie došli do kontaktu so stenou hrubého čreva.

Taký klystír upravený pre postihnutých dôsledku porušenia miechy som mal možnosť vyskúšať počas pobytu v nemocnici v Innsbrucku. Z vlastných skúseností tak môžem potvrdiť pozitívny efekt pri vyprázdňovaní zápchou preplnených čriev. Vyrába a distribuuje ho firma Coloplast, ktorá má zastúpenie aj na našom trhu, no zatiaľ tento výrobok na náš trh neumiestňuje, nakoľko nie je zaradený medzi zdravotné pomôcky, čo je veľká škoda, hlavne pre takto postihnutých občanov. Z toho titulu som si ho zakúpil sám a používam ho doma.

    Systém takto upraveného klystíru pozostáva z nasledovných komponentov :
  • zásobník vody s integrovaným tlakovým a antirefluxným ventilom
  • kontrolná jednotka
  • dve prívodná a odvodná hadička
  • rektálny katéter
  • upevňovacie remienky

Rozdiel medzi takto upraveným klystírom a klasickým je v tom, že tento je opatrený katétrom s balónikom. Do zásobníka vody s integrovaným tlakovým a antirefluxným ventilom sa napustí voda. Po zavedení katétra do konečníka sa pomocou kontrolnej jednotky nafúkne balónik na katétri, ktorý zabráni vytekaniu vody s konečníka. Pomocou kontrolnej jednotky a hadičiek sa napumpuje do konečník a vzostupnej časť hrubého čreva voda. Aby sa zabránilo autonómnej dysreflexií musí sa voda vstrekovať po čiastkach a to vždy v 200ml množstvách. Týmto vznikne v čreve požadovaný nárast hladiny vody.

Po zhruba 20 – 30 minútovom pôsobení v čreve sa vypustí balónik, vyberie sa katéter a následne sa uvoľní stolica.

Pre lepšiu predstavivosť prikladám jeho vyobrazenie. Je to dobrá pomôcka, no je to pre ľudí žijúcich z mizerného invalidného dôchodku veľmi drahá záležitosť.

  

V prípade záujmu môžem podať bližšie informácie na e – mailovej adrese hustava@gmail.com.

V. Húšťava