Intermitentné cievkovanie

Návrh na zaradenie zdravotnej pomôcky SpeediCath do zoznamu zdravotníckych pomôcok bez úhrady pacienta

Pripomienkovanie Návrhu opatrenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.

Zdravotné pomôcky skupiny B (B10)

Vážená kategorizačná komisia MZ
Inkontinentným osobám odkázaným na intermitentné cievkovanie po zaradení katétrov SpeediCath do zoznamu zdravotných pomôcok v skupine B svitá na lepšie časy. SpeediCath sú katétre podobné ako EasiCath, ale v obale každého katétra sa nachádza fyziologický roztok, takže - ide o výrobok, ktorý pre užívateľov predstavuje zníženie rizika infekcie močového traktu. Jeho používanie zabezpečí väčšiu kvalitu života pre vozičkárov. Doposiaľ sa pacient mohol cievkovať len v kúpeľni, na WC, nemal inú možnosť. Pri použití SpeediCath sa nemusí používať voda - netreba už chodiť do kúpeľne alebo na WC. Rieši sa tu veľký problém pacienta vozičkára, nemusí v noci vstávať z postele. So SpeediCathom sa dá cievkovať aj na posteli, v aute a aj tam, kde nie je zabezpečená maximálna hygiena.

Mnoho pacientov, ktorí po traumatickom poranení miechy ostali pripútaní na invalidný vozík, získali zaškolenie na metódu intermitentnej katétrizácie v Národnom rehabilitačnom ústave (NRC) v Kováčovej. Podľa údajov z NRC je riziko infektu urinálneho traktu u takto postihnutých pacientov 100%. Samotná liečba takýchto infekcií je dlhodobá a náročná. Náročnosť spočíva nielen z hľadiska priebehu liečby samotnej, ale aj z fi nančného hľadiska. Podľa údajov z NRC, po zavedení intermitentnej katetrizácie klesol u nich objem používania antibiotík o 33% a v nasledujúcich rokoch viedol k ešte výraznejšiemu a trvalému poklesu nákladov na ATB spojených s liečbou týchto infekcií. Používaním SpeediCathu sa tak môže výrazne znížiť výskyt infekcií urinálneho traktu aj u tých pacientov, ktorí nemohli používať v súčasnosti hradené výrobky SpeediCath môžu používať aj vozičkári, ktorí nemôžu používať v súčasnosti hradené výrobky (napr. EasiCath a hlavne pacienti na lôžku).

MZ SR by malo uznať, že všetky pomôcky by mali byť po fi nančnej stránke dostupné pre všetky osoby so zdravotným postihnutím, ktoré ich potrebujú. T.j. tieto pomôcky, ktoré sa týkajú inkontinencii, by sa mali poskytovať zdarma.

Je potrebné akceptovať fakt, že poistenci, ktorí v 99% majú len jeden zdroj príjmu a tým je invalidný dôchodok ( v priemernej výške 5 700 Sk) si nikdy nebudú môcť dovoliť zabezpečiť kvalitnú pomôcku.

Žiadame o zaradenie zdravotnej pomôcky SpeediCath do zoznamu zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne hradených na základe verejného zdravotného poistenia a to vo forme plnej úhrady.

mo