Príhovor Mgr. Petra Bódyho, prezidenta AOZP SR

Vážení hostia, milí priatelia,
dovoľte mi, aby som Vás pozdravil v mene AOZPO SR a v mene pani MUDr. Orgonášovej, ktorá sa dnes pracovne nemohla zúčastniť tejto konferencie. Konferencii by som chcel zaželať úspech a tak isto poobedňajšiemu semináru, ktorý sa bude týkať, ako už pán predseda Franko hovoril, kľúčovým zákonom, ktoré upravujú služby v sociálnej oblasti a peňažné príspevky na kompenzácie dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia.

Asociácia za veľmi aktívnej fi nančnej pomoci ADELI CENTRA, ktoré je tu v zastúpení p. Hlobeňovej, ktorá Vám povie viac. Vytvorila novú webovú stránku, na ktorej zhromažďujú všetky informácie, ktoré sa dotýkajú legislatívy a ktoré by mali pomáhať zdravotne postihnutým občanom.

Rovnako diskusné fórum na webovej stránke www.aozpo.sk - dozviete sa viacej. Myslím, že nie je potrebné hovoriť o webovej stránke, kto má prístup na internet ten si túto stránku pozrie a dozvie sa viac.

Druhým partnerom pre Asociáciu zostala KIA Slovensko, ktorá venovala jedno motorové vozidlo pre kanceláriu Asociácie a spolupracuje predovšetkým so samosprávou a Slovensko bez bariér, ktorá je v tomto roku v šiestom ročníku svojej pôsobnosti.

Ja sa ale vrátim k zákonom, ktoré nás najviac zaujímajú, zákon o sociálnych službách a zákon o peňažných príspevkoch na kompenzácie dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Zákon o sociálnych službách má jeden kľúčový nedostatok v zákone to nie je napísané, ale taká je pravda. Problém je v tom, že bežný občan, ktorý si požiada o umiestnenie v domove sociálnych služieb si nemôže slobodne vybrať. Problém je v tom, že sú uprednostňovaní tzv. verejní poskytovatelia pred neverejnými. Ako keby sme povedali, že všetky štátne zariadenia musia byť najskôr naplnené a až potom aj napriek tomu, že sú totálne preplnené nie je v nich miesto. Až potom môže byť umiestnený občan do zariadenia neverejného – neštátneho, až potom môže byť naplnené zariadenie ako sú neštátne zariadenia. Problém je v tom, že keď si niekto z Levíc požiada o umiestnenie v zariadení v Leviciach, tak najskôr mu musí byť ponúknuté zariadenie štátne v Leviciach, ak nie tak v samosprávnom kraji a až potom to bude na celom Slovenku. V tom momente viem, že do roka človek, viete si predstaviť 70 ročného človeka, ktorý si požiada o umiestnenie v Leviciach a nakoniec ho dostane niekde v Humennom, na východe v tom momente viem, že do roka tento človek odíde od nás. Pretože ho vytrhneme ako strom s koreňov a nedostáva sa mu toho čomu hovoríme sociálna empatia, tým nemôže dožiť svoj život vo svojom prirodzenom prostredí dôstojne. Toto je základný problém.

Asociácia podala niekoľko podnetov tak na výbor NR OZPO ako aj na SNR a výbor pre sociálne veci a bývanie, žiaľ zatiaľ bez úspechov. Do začiatku septembra bude stretnutie, ktoré bude iniciovať pani K. Písečná a pán T.Kobol. Pri tomto stretnutí by sa malo hovoriť o zákone o kompenzáciách. V tomto zákone je dehonostujúce skúmanie príjmu, skúmanie majetku osôb so ZP, pretože zákon sa nevzťahuje na príjem občana ani na majetok ZPO občana, ale na jeho konkrétne zdravotné postihnutie. Takže limity trojnásobku sumy ŽM pre poberanie plných trojpeňažných príspevkov, aj Asociácia považuje za neprijateľné.

Rád by som Vás teraz oboznámil s novými projektmi, ktoré Asociácia bude pre Vás robiť v rámci Samospráva Slovensko bez bariér, kde sme získali od nadácii fi nančnej spoločnosti na podporu projektu začlenenie osôb s ŤZP prostredníctvom vzdelávacích ločnosti aktivít a o dokumente OSN z roku 2006 Dohovoru a právach osôb so ZP. Najskôr k projektu Samospráva Slovensko bez bariér. V súčasnosti prebieha 6. etapa, ktorá bola vyhlásená už l.l.2008. Žiaľ v minuriér. lom roku sa nám nepodarilo zhromaždiť dostatok fi nančných prostriedkov pre dôstojný priebeh súťaže a zároveň však Správna rada Slovensko bez bariér rozhodla o predlžení celého projektu do konca roku 2009.

V súčasnosti spolu s našim partnerom automobilkou KIA plánujeme spustiť pochod po Slovensku po jednotlivých mestách združených v Únii miest jednot- Slovenka. Je ich asi 21 cez ktoré povedie trasa a budeme oboznamovať všetkých s tým, čo znamenajú architektonické bariéry pre nás ľudí so ZP nielen pre nás, ale aj pre celú spoločnosť. Dostal som jeden imeil od istého pána zo Švédska, z istej organizácie, že čomu sa to vlastne venujeme, čo to je vlastne za prácu. Bezbariérovosti by sa mala predsa venovať vláda a orgány na to určené. Ja hovorím, že bezbariérovosť je vec verejná.

Verte mi, že ak sa my nebudeme zviditeľňovať, ak nebudeme hovoriť a kričať, pretože v tomto štáte niekedy treba kričať, aby nás tí hore počuli, tak bezbariérovosť nebude existovať, nedostaneme sa nikde. Ja sa Vás opýtam, nevadí Vám keď Vás hospitalizujú a nedostanete sa na toaletu, pretože sú toalety so 60 cm zárubňami. Nevadí Vám že idete v meste do lekárne a je tam l0 schodov, nemáte prístup do každého priestoru úradu, ktorý potrebujete kvôli niekoľkým schodom, kde si potrebujete vybaviť svoje záležitosti. Nevadí Vám, že sa v reštaurácii nedostanete k normálnym službám, k normálnym stolom, určite nám to všetko všetkým vadí. Ak by sme sa však neozvali, nehovorili by sme o týchto veciach, tak sa nikto o nás nepostará.

Musíme sa o seba postarať sami, žiadna vláda, ani predošlá, ani táto súčasná, ani budúce nebudú reagovať na nič iné len na naše výzvy podnety tým, že je to jednak náš problém a následne problém celej spoločnosti.

Následne preto Slovensko bez bariér Vás všetkých pozýva, všetkým organizáciám pošle trasu celého pochodu, ktorá pôjde od západu na východ od 5.9. do 23.9. bude končiť v Košiciach.

Všetci, ktorí ste na konferencii ste vítaní v jednotlivých mestách, trasu dostanete samozrejme aj tu v Nitre, kde nás určite prijme pán primátor Dvonč. Každá z týchto zastávok bude sprevádzaná kultúrnym programom, prípadne telefónnym príhovorom osobností daného regiónu, tak aby bolo každému jasné, že ide tu po Slovensku o to, že nielen aby sa odstránili architektonické bariéry, ale bariéry myslení, bariéry ktoré sú jednak medzi nami, bariéry spoločenského charakteru.

Druhým projektom na ktorý Asociácia dostala grant z Nadácie otvorenej spoločnosti o právach ľudí so ZP. Stručne k celému projektu. Celosvetový prieskum ukazuje, že počet osôb so ZP narastá, či už predčasným narodením detí, úrazmi…

Podstatou Dohovoru OSN o právach osôb zo ZP, dobré spoločenské a pracovné začlenenie osôb zo ZP. Celý projekt organizujeme pre všetky organizácie, ktoré sú združené v AOZP, ale aj naprieč organizáciám zväz zdravotne postihnutých, zväz stomikov, zväz distrofi kov….

V priebehu septembra Vám pošleme dohody o jednotlivých vorkšopoch, ktoré sa budú konať vždy v dvoch krajských mestách v rámci jedného mesiaca, aby ste sa prihlásili čo v najväčšom počte. Všetky tieto vorkšopy budú nasledovne - Košice, Prešov v októbri, B.Bystrica a Nitra v novembri, Žilina a Trenčín v decembri, Bratislava a Trnava na január 2010. Obsahom a štruktúrou týchto vorkšopov bude nezávislý spôsob života, ktoré sú predmetom čl.3. Každý vorkšop bude mať jednu časť, ktorá bude prednáškou, druhú časť ktorá bude diskusiou, tvorba bezbariérového prostredia čl.9 prednáška a diskusia, práca a zamestnávanie čl.27, ochrana a informovanosť práv čl.33 a na záver každého vorkšopu v diskusii príklady dobrej praxe v rámci týchto štyroch bodov.

Očakávame, že realizáciou tohto projektu prispejeme urýchlene práve k implementácii predmetnému problému, podpore sociálnej a pracovnej rehabilitácie i integrácie osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Každá organizácia dostane od asociácie presný harmonogram jednotlivých vorkšopov a prihlášky na ne. Čo sa nám podarilo zabezpečiť zajednotlivých platiť občerstvenie, nie cestovné, preto sa snažíme robiť tieto v rámci jedného dňa, vždy v centre. Napríklad v Nitre, kde nebude problém zúčastniť sa z okolia, kde môžeme zabezpečiť nocľah v rámci týchto vorkšopov.

Takže na záver zaželám príjemný dej konferencie.