Slovensko ratifikovalo Európsku sociálnu chartu zo šesťdesiatych rokov, ktorá ešte neobsahovala článok 15.3 (obsahovala len 15.1 a 15.2). Revidovaná Európska sociálna charta je z roku 1996 a je rozšírená o viacero ustanovení, vrátane článku 15.3.

Nám ide o to, aby pri ratifikácii tejto revidovanej verzie bol ratifikovaný aj článok 15.3.

Európsku sociálnu chartu (revidovanú) ratifikovalo 24 európskych krajín. Z toho článok 15 ods. 3 neratifikovalo 5 krajín (Albánsko, Azerbajdžan, Bulharsko, Moldavsko a Rumunsko) a ratifikovalo 19 krajín (Andorra, Arménsko, Belgicko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Írsko, Litva, Malta, Nizozemsko, Nórsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko, Taliansko, Turecko a Ukrajina).

Podrobné informácie o aktuálnom stave ratifikácie nájdete v článku na stránke Rady Európy: http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/socialcharter/Presentation/Provis

V zozname sú uvedené len krajiny, ktoré ratifikovali revidovanú chartu a z nich sú vypísané krajiny, ktoré neratifikovali pre osoby so zdravotným postihnutím dôležitý článok 15 bod 3.

Slovensko ešte revidovanú chartu neratifikovalo, pretože je stále problém práve s týmto bodom a ešte s ďalším bodom, ktorý sa týka práva na bývanie. Ak by teda návrh prešiel bez zmeny, potom by sa Slovensko zaradilo k tým piatim.

NROZP v SR v tejto veci pri presadení článku 15 bod 3 spolupracuje aj s ďalšími organizáciami, ktoré nám vyslovili podporu. Jednou z nich je aj Konfederácia odborových zväzov.

MPSVaR dalo do pripomienkového konania znovu návrh na ratifikáciu európskej sociálnej charty spolu s obsiahlou právnou analýzou jej ratifikovateľnosti. Opakovane navrhuje neratifikovať článok 15.3.

Odôvodnenie je vybrané z právnej analýzy. Je nepochopiteľné prečo sa MPSVaR bráni ratifikácii, keď ratifikáciou sa zmluvné strany zaväzujú, že budú podporovať ..., nie že všetky problémy v čase ratifikácie vyriešia.

Vskutku, ani nie je dosiahnuteľné definitívne a úplné riešenie a dá sa k nemu len približovať a treba riešiť aj nové prekážky prístupnosti. V odôvodnení "neratifikovateľnosti" spomínajú niektoré opatrenia, ale viaceré už existujúce tam chýbajú, napr. :

  • výnos ministerstva financií o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy (prístupnosť web sídiel)
  • nariadenie ES 1107/2006 o právach zdravotne postihnutých a osôb s obmedzenou pohyblivosťou v leteckej doprave
  • zákon o slobodnom prístupe k informáciám 211/2000
  • zákon o posunkovej reči nepočujúcich
  • zákon o verejnom obstarávaní a ďalšie

Pripravíme pripomienky

Článok 15 odsek 3 charty ustanovuje:
S cieľom zabezpečiť osobám so zdravotným postihnutím, bez ohľadu na vek, na povahu a pôvod ich zdravotného postihnutia, účinný výkon práva na nezávislosť, sociálnu integráciu a na účasť na živote spoločnosti sa zmluvné strany zaväzujú predovšetkým:
podporovať ich plnú sociálnu integráciu a účasť na živote spoločnosti najmä prostredníctvom opatrení, zahŕňajúcich technickú pomoc zameranú na prekonanie komunikačných prekážok a prekážok mobility a ktoré im umožnia prístup k doprave, bývaniu, kultúrnym činnostiam a vo chvíľach vyplnenia voľného času.